Rubycon 200MXC220MEFCSN20X25
200MXC220MEFCSN20X25 picture photo
Mfg. Part Number
200MXC220MEFCSN20X25
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200MXC220MEFCSN20X25.pdf
Availability of 200MXC220MEFCSN20X25
QUANTITY
200MXC220MEFCSN20X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MXC220MEFCSN20X25
Internal Part NumberEIS-200MXC220MEFCSN20X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MXC220MEFCSN20X25
Related Links200MXC220M, 200MXC220MEFCSN20X25 Datasheet, Rubycon Distributor
200MXC220MEFCSN20X25 Details Description
Related parts for 200MXC220MEFCSN20X25
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA 6TSSOP datasheet.pdf
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-HVQFN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 400 OHM 3.0A 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.16K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf
270UF 50V 16X43 105C AXI datasheet.pdf