Rubycon 200WXA47MEFC16X16
200WXA47MEFC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
200WXA47MEFC16X16
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200WXA47MEFC16X16.pdf
Availability of 200WXA47MEFC16X16
QUANTITY
200WXA47MEFC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200WXA47MEFC16X16
Internal Part NumberEIS-200WXA47MEFC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200WXA47MEFC16X16
Related Links200WXA47, 200WXA47MEFC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200WXA47MEFC16X16 Details Description
Related parts for 200WXA47MEFC16X16
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FH 120POS 050 VERT datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT-DB SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf