Taiyo Yuden NR6012T220ME
NR6012T220ME picture photo
Mfg. Part Number
NR6012T220ME
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 630MA 636 MOHM
Datasheet Download
NR6012T220ME.pdf
Availability of NR6012T220ME
QUANTITY
NR6012T220ME Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6012T220ME
Internal Part NumberEIS-NR6012T220ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Power Inductors
EMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating630mA
Current - Saturation760mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)636 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6012T220ME
Related LinksNR6012, NR6012T220ME Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6012T220ME Details Description
Related parts for NR6012T220ME
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 3A 400V GBPC1 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 800V 28A SP6P datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 86POS datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 9V 2W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf