TE Connectivity AMP Connectors 203M010-19B05-10
203M010-19B05-10 picture photo
Mfg. Part Number
203M010-19B05-10
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL
Datasheet Download
203M010-19B05-10.pdf
Availability of 203M010-19B05-10
QUANTITY
203M010-19B05-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 203M010-19B05-10
Internal Part NumberEIS-203M010-19B05-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series203M0
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.732" (18.60mm)
Shell Size - Insert10, 10S, 10SL
Thread Size5/8-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTermination Ring
Ingress Protection-
Includes3 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)203M010-19B05-10
Related Links203M010-, 203M010-19B05-10 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
203M010-19B05-10 Details Description
Related parts for 203M010-19B05-10
RES 100 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf