Everlight Electronics Co Ltd 204-10USOC/S530-A4
204-10USOC/S530-A4 picture photo
Mfg. Part Number
204-10USOC/S530-A4
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
204-10USOC/S530-A4.pdf
Availability of 204-10USOC/S530-A4
QUANTITY
204-10USOC/S530-A4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 204-10USOC/S530-A4
Internal Part NumberEIS-204-10USOC/S530-A4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating500mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant615nm
Wavelength - Peak621nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package3.0mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)5.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)204-10USOC/S530-A4
Related Links204-10USO, 204-10USOC/S530-A4 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
204-10USOC/S530-A4 Details Description
Related parts for 204-10USOC/S530-A4
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT T/H&REF CMOS 20-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.02A 235 MOHM datasheet.pdf
ANT LAPTOP MOUNT 5DBI 18" MMCX datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf