Sensata Technologies/Airpax 209-1-1-61F-4-8-4.5
209-1-1-61F-4-8-4.5 picture photo
Mfg. Part Number
209-1-1-61F-4-8-4.5
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 4.5A 240VAC
Datasheet Download
209-1-1-61F-4-8-4.5.pdf
Availability of 209-1-1-61F-4-8-4.5
QUANTITY
209-1-1-61F-4-8-4.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 209-1-1-61F-4-8-4.5
Internal Part NumberEIS-209-1-1-61F-4-8-4.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series209
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating4.5A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209-1-1-61F-4-8-4.5
Related Links209-1-1-6, 209-1-1-61F-4-8-4.5 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
209-1-1-61F-4-8-4.5 Details Description
Related parts for 209-1-1-61F-4-8-4.5
IDC CABLE - CSR10G/AE10G/CCE10G datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 10NS 80QFP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4USOP datasheet.pdf
VOLTAGE PROBE BICOLOR BLUE/BLACK datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf