Sensata Technologies/Airpax 209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
209-2-1REC4-62-4-8M-10-H picture photo
Mfg. Part Number
209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC
Datasheet Download
209-2-1REC4-62-4-8M-10-H.pdf
Availability of 209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
QUANTITY
209-2-1REC4-62-4-8M-10-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
Internal Part NumberEIS-209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series209
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
209-2-1REC4-62-4-8M-10-H Details Description
Related parts for 209-2-1REC4-62-4-8M-10-H
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJ YEL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
KIT FERRITE SMD 1206-1812 SIZES datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/05/180 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.07 OHM datasheet.pdf