Sensata Technologies/Airpax 209-3-1-42F-4-9-20
209-3-1-42F-4-9-20 picture photo
Mfg. Part Number
209-3-1-42F-4-9-20
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC
Datasheet Download
209-3-1-42F-4-9-20.pdf
Availability of 209-3-1-42F-4-9-20
QUANTITY
209-3-1-42F-4-9-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 209-3-1-42F-4-9-20
Internal Part NumberEIS-209-3-1-42F-4-9-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series209
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209-3-1-42F-4-9-20
Related Links209-3-1-4, 209-3-1-42F-4-9-20 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
209-3-1-42F-4-9-20 Details Description
Related parts for 209-3-1-42F-4-9-20
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM5041 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT SIM3C1XX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ONE PIECE SENSOR HARSH ENVIRONM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN SKT RECEP 7SKT SOLDER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 240V 200MA SOD523 datasheet.pdf