Panasonic Electronic Components 20SEP100M
20SEP100M picture photo
Mfg. Part Number
20SEP100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEP100M.pdf
Availability of 20SEP100M
QUANTITY
20SEP100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEP100M
Internal Part NumberEIS-20SEP100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEP100M
Related Links20SE, 20SEP100M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEP100M Details Description
Related parts for 20SEP100M
CARD ENGINE 2MB SRAM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 40KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO213AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf