Vishay Semiconductor/Diodes Division 20TQ035STRL
20TQ035STRL picture photo
Mfg. Part Number
20TQ035STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 20A D2PAK
Datasheet Download
20TQ035STRL.pdf
Availability of 20TQ035STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20TQ035STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 20TQ035STRL
Internal Part NumberEIS-20TQ035STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.7mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20TQ035STRL
Related Links20TQ0, 20TQ035STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20TQ035STRL Details Description
Related parts for 20TQ035STRL
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
I/O MODULE 16 DIGITAL 8 SS 24VDC datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 39.6MMH datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf