Bourns Inc. 2100HT-2R2-V-RC
2100HT-2R2-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100HT-2R2-V-RC
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 18.3A 4 MOHM TH
Datasheet Download
2100HT-2R2-V-RC.pdf
Availability of 2100HT-2R2-V-RC
QUANTITY
2100HT-2R2-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100HT-2R2-V-RC
Internal Part NumberEIS-2100HT-2R2-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package154
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±15%
Current Rating18.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100HT-2R2-V-RC
Related Links2100HT-, 2100HT-2R2-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100HT-2R2-V-RC Details Description
Related parts for 2100HT-2R2-V-RC
IC OPAMP GP 230KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 14SMD datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER ETH 36QFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 540NH 1.3A 84.5 MOHM datasheet.pdf