Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20211607CA
A20211607CA picture photo
Mfg. Part Number
A20211607CA
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 16CIRC .375
Datasheet Download
A20211607CA.pdf
Availability of A20211607CA
QUANTITY
A20211607CA Order Process
Ship out your order
Specifications of A20211607CA
Internal Part NumberEIS-A20211607CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20211607CA
Related LinksA2021, A20211607CA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20211607CA Details Description
Related parts for A20211607CA
IC REG CTRLR PWM VM 28-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0503 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BCZ 3.81/14/270 SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 650MA 340 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf