Bourns Inc. 2100HT-390-H
2100HT-390-H picture photo
Mfg. Part Number
2100HT-390-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 5.9A 33 MOHM TH
Datasheet Download
2100HT-390-H.pdf
Availability of 2100HT-390-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2100HT-390-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100HT-390-H
Internal Part NumberEIS-2100HT-390-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2100HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±15%
Current Rating5.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100HT-390-H
Related Links2100HT, 2100HT-390-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100HT-390-H Details Description
Related parts for 2100HT-390-H
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL 14.96"L X 10.24"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 149 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf