Bourns Inc. 2100HT-5R6-V
2100HT-5R6-V picture photo
Mfg. Part Number
2100HT-5R6-V
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 14.3A 6 MOHM TH
Datasheet Download
2100HT-5R6-V.pdf
Availability of 2100HT-5R6-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2100HT-5R6-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100HT-5R6-V
Internal Part NumberEIS-2100HT-5R6-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating14.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100HT-5R6-V
Related Links2100HT, 2100HT-5R6-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100HT-5R6-V Details Description
Related parts for 2100HT-5R6-V
IC FLASH 2MBIT 120NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 27POS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf