Bourns Inc. 2100HT-681-H
2100HT-681-H picture photo
Mfg. Part Number
2100HT-681-H
Brief Description
FIXED IND 680UH 1.8A 350 MOHM TH
Datasheet Download
2100HT-681-H.pdf
Availability of 2100HT-681-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2100HT-681-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100HT-681-H
Internal Part NumberEIS-2100HT-681-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Material - Core-
Inductance680µH
Tolerance±15%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100HT-681-H
Related Links2100HT, 2100HT-681-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100HT-681-H Details Description
Related parts for 2100HT-681-H
SMD GRAB CLIP-BANAN PLUG 24" RED datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN FPC PLUG 30POS 1.00MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 100M OHM 6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
PTSE 06 14 A E/B ASSY datasheet.pdf