API Delevan 2150R-07J
2150R-07J picture photo
Mfg. Part Number
2150R-07J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 915MA 370 MOHM
Datasheet Download
2150R-07J.pdf
Availability of 2150R-07J
QUANTITY
2150R-07J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2150R-07J
Internal Part NumberEIS-2150R-07J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2150R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating915mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2150R-07J
Related Links2150, 2150R-07J Datasheet, API Delevan Distributor
2150R-07J Details Description
Related parts for 2150R-07J
FIXED IND 3.9MH 400MA 2.75 OHM datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf