NorComp 2164-42-01-P2
2164-42-01-P2 picture photo
Mfg. Part Number
2164-42-01-P2
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 42POS
Datasheet Download
2164-42-01-P2.pdf
Availability of 2164-42-01-P2
QUANTITY
2164-42-01-P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2164-42-01-P2
Internal Part NumberEIS-2164-42-01-P2
Series2164
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2164-42-01-P2
Related Links2164-4, 2164-42-01-P2 Datasheet, NorComp Distributor
2164-42-01-P2 Details Description
Related parts for 2164-42-01-P2
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216PS .050" SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 49.9MM D 25.1MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf