NorComp 2164-46-01-P2
2164-46-01-P2 picture photo
Mfg. Part Number
2164-46-01-P2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 46POS
Datasheet Download
2164-46-01-P2.pdf
Availability of 2164-46-01-P2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2164-46-01-P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2164-46-01-P2
Internal Part NumberEIS-2164-46-01-P2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2164
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions46
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2164-46-01-P2
Related Links2164-4, 2164-46-01-P2 Datasheet, NorComp Distributor
2164-46-01-P2 Details Description
Related parts for 2164-46-01-P2
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
IC QUADRATURE DEMOD 28-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 87.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf