CTS Electronic Components 218-12LPSTR
218-12LPSTR picture photo
Mfg. Part Number
218-12LPSTR
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP HALF PITCH 12POS GW
Datasheet Download
218-12LPSTR.pdf
Availability of 218-12LPSTR
QUANTITY
218-12LPSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 218-12LPSTR
Internal Part NumberEIS-218-12LPSTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIP Switch
3D Model218 Series 12 Pole.stp
Standard Package2,000
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series218
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.104" (2.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.050" (1.27mm), Half
WashableYes
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Body Material-
Length0.646" (16.41mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)218-12LPSTR
Related Links218-1, 218-12LPSTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
218-12LPSTR Details Description
Related parts for 218-12LPSTR
RES SMD 357 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING 2 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
SCREWDRVR SLOT 0.8X4.5MM 10.28" datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 4POS datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf