Sensata Technologies/Airpax 219-3-1REC4-66-5-4-40
219-3-1REC4-66-5-4-40 picture photo
Mfg. Part Number
219-3-1REC4-66-5-4-40
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 277/480VAC
Datasheet Download
219-3-1REC4-66-5-4-40.pdf
Availability of 219-3-1REC4-66-5-4-40
QUANTITY
219-3-1REC4-66-5-4-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 219-3-1REC4-66-5-4-40
Internal Part NumberEIS-219-3-1REC4-66-5-4-40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series219
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)219-3-1REC4-66-5-4-40
Related Links219-3-1REC, 219-3-1REC4-66-5-4-40 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
219-3-1REC4-66-5-4-40 Details Description
Related parts for 219-3-1REC4-66-5-4-40
CONN SPRING 66POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR SP337EUET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 965K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/3.3V 0.3A datasheet.pdf