Cornell Dubilier Electronics 21FD3705-F
21FD3705-F picture photo
Mfg. Part Number
21FD3705-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
21FD3705-F.pdf
Availability of 21FD3705-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
21FD3705-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 21FD3705-F
Internal Part NumberEIS-21FD3705-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.875" Dia (47.63mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21FD3705-F
Related Links21FD3, 21FD3705-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
21FD3705-F Details Description
Related parts for 21FD3705-F
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
INDICATOR SOLID STATE RED PNL MT datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf