Cornell Dubilier Electronics 21FD3705-F
21FD3705-F picture photo
Mfg. Part Number
21FD3705-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
21FD3705-F.pdf
Availability of 21FD3705-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
21FD3705-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 21FD3705-F
Internal Part NumberEIS-21FD3705-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.875" Dia (47.63mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21FD3705-F
Related Links21FD3, 21FD3705-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
21FD3705-F Details Description
Related parts for 21FD3705-F
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-QFN datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
NEEDLE NOSE TONER/DUST NOZZLE S datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 31 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 2000VDC datasheet.pdf