Bourns Inc. 2200HT-101-H
2200HT-101-H picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-101-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 5.3A 61 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-101-H.pdf
Availability of 2200HT-101-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-101-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-101-H
Internal Part NumberEIS-2200HT-101-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±15%
Current Rating5.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)61 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-101-H
Related Links2200HT, 2200HT-101-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-101-H Details Description
Related parts for 2200HT-101-H
CONN HEADER 52POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CABLE EXTENSION PS/2 M-F 6' datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY LIQUID-AIR 2.8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf