Bourns Inc. 2200HT-560-H
2200HT-560-H picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-560-H
Brief Description
FIXED IND 56UH 6.1A 46 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-560-H.pdf
Availability of 2200HT-560-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-560-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-560-H
Internal Part NumberEIS-2200HT-560-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating6.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-560-H
Related Links2200HT, 2200HT-560-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-560-H Details Description
Related parts for 2200HT-560-H
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BASIC ELECTRICAL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE datasheet.pdf
GT 16C 7#8 7#16 SKT RECP LINE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 0.18A SOT23 datasheet.pdf