Bourns Inc. 2200HT-8R2-H
2200HT-8R2-H picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-8R2-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 15.1A 8 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-8R2-H.pdf
Availability of 2200HT-8R2-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-8R2-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-8R2-H
Internal Part NumberEIS-2200HT-8R2-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±15%
Current Rating15.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-8R2-H
Related Links2200HT, 2200HT-8R2-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-8R2-H Details Description
Related parts for 2200HT-8R2-H
IC OTP 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS IDC STR T/H AU datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
H48-6 30X30X1.5MM W/ADH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8A TSOP-6 datasheet.pdf