Bourns Inc. 2200LL-6R8-V-RC
2200LL-6R8-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2200LL-6R8-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 16A 5 MOHM TH
Datasheet Download
2200LL-6R8-V-RC.pdf
Availability of 2200LL-6R8-V-RC
QUANTITY
2200LL-6R8-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200LL-6R8-V-RC
Internal Part NumberEIS-2200LL-6R8-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package112
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating16A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200LL-6R8-V-RC
Related Links2200LL-, 2200LL-6R8-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200LL-6R8-V-RC Details Description
Related parts for 2200LL-6R8-V-RC
RES SMD 113K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN COVER METAL 20POS TOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 22-26AWG datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf