Daburn 2201/24YL-100
2201/24YL-100 picture photo
Mfg. Part Number
2201/24YL-100
Brief Description
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100'
Datasheet Download
2201/24YL-100.pdf
Availability of 2201/24YL-100
QUANTITY
2201/24YL-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/24YL-100
Internal Part NumberEIS-2201/24YL-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorYellow
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/24YL-100
Related Links2201/2, 2201/24YL-100 Datasheet, Daburn Distributor
2201/24YL-100 Details Description
Related parts for 2201/24YL-100
IDC CABLE - MPL50K/MC50F/MPL50K datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf