Vishay Semiconductor/Diodes Division 220CMQ030
220CMQ030 picture photo
Mfg. Part Number
220CMQ030
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 30V 110A TO244AB
Datasheet Download
220CMQ030.pdf
Availability of 220CMQ030
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
220CMQ030 Order Process
Ship out your order
Specifications of 220CMQ030
Internal Part NumberEIS-220CMQ030
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 110A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)220CMQ030
Related Links220C, 220CMQ030 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
220CMQ030 Details Description
Related parts for 220CMQ030
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
15 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 500W datasheet.pdf