AVX Corporation 2220CC154KAT1A
2220CC154KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2220CC154KAT1A
Brief Description
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2220
Datasheet Download
2220CC154KAT1A.pdf
Availability of 2220CC154KAT1A
QUANTITY
2220CC154KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220CC154KAT1A
Internal Part NumberEIS-2220CC154KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220CC154KAT1A
Related Links2220CC1, 2220CC154KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220CC154KAT1A Details Description
Related parts for 2220CC154KAT1A
RES 1.1 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf