AVX Corporation 2225AC104MAT1A
2225AC104MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225AC104MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
2225AC104MAT1A.pdf
Availability of 2225AC104MAT1A
QUANTITY
2225AC104MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AC104MAT1A
Internal Part NumberEIS-2225AC104MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AC104MAT1A
Related Links2225AC1, 2225AC104MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AC104MAT1A Details Description
Related parts for 2225AC104MAT1A
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
AM60066-16 SPRING - PAWL DRIVER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
2CSK-R COAXIAL WIRE STRIPPER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf