AVX Corporation 2225CA153JAT1A
2225CA153JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225CA153JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V NP0 2225
Datasheet Download
2225CA153JAT1A.pdf
Availability of 2225CA153JAT1A
QUANTITY
2225CA153JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225CA153JAT1A
Internal Part NumberEIS-2225CA153JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225CA153JAT1A
Related Links2225CA1, 2225CA153JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225CA153JAT1A Details Description
Related parts for 2225CA153JAT1A
IC FRAMER DUAL T1 LIU 100-LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf