AVX Corporation 2225CC154KATME
2225CC154KATME picture photo
Mfg. Part Number
2225CC154KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2225
Datasheet Download
2225CC154KATME.pdf
Availability of 2225CC154KATME
QUANTITY
2225CC154KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225CC154KATME
Internal Part NumberEIS-2225CC154KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225CC154KATME
Related Links2225CC1, 2225CC154KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225CC154KATME Details Description
Related parts for 2225CC154KATME
FILTER LINE PWR RFI LOW .250 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IC VOLT REG W/SW & IGNIT 23-SIL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SSD 4GB 2.5" 3.3V 5V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E RED-ORANGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf