AVX Corporation 2225HC102KAT1A
2225HC102KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225HC102KAT1A
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 2225
Datasheet Download
2225HC102KAT1A.pdf
Availability of 2225HC102KAT1A
QUANTITY
2225HC102KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225HC102KAT1A
Internal Part NumberEIS-2225HC102KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)