AVX Corporation 2225JA221KAT1A
2225JA221KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225JA221KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 4KV NP0 2225
Datasheet Download
2225JA221KAT1A.pdf
Availability of 2225JA221KAT1A
QUANTITY
2225JA221KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225JA221KAT1A
Internal Part NumberEIS-2225JA221KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225JA221KAT1A
Related Links2225JA2, 2225JA221KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225JA221KAT1A Details Description
Related parts for 2225JA221KAT1A
MOSFET N-CH 30V 210A TO-220AB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 120A D1 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 3.3V 6A 8TDFN datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC XMITTER 315MHZ ASK 8SOIC datasheet.pdf
FGR31 24VDC 3NO+1NC W/COIL SUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf