AVX Corporation 2225JC101KAT1A\SB
2225JC101KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225JC101KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 4KV X7R 2225
Datasheet Download
2225JC101KAT1A\SB.pdf
Availability of 2225JC101KAT1A\SB
QUANTITY
2225JC101KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225JC101KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225JC101KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225JC101KAT1A\SB
Related Links2225JC10, 2225JC101KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225JC101KAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225JC101KAT1A\SB
IC REG DRIVER 14BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
DIODE RF PIN 150V 100MA SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#1 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf