AVX Corporation 2225PC824MAT1A
2225PC824MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225PC824MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.82UF 250V X7R 2225
Datasheet Download
2225PC824MAT1A.pdf
Availability of 2225PC824MAT1A
QUANTITY
2225PC824MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225PC824MAT1A
Internal Part NumberEIS-2225PC824MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225PC824MAT1A
Related Links2225PC8, 2225PC824MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225PC824MAT1A Details Description
Related parts for 2225PC824MAT1A
HOOK&LOOP TAKTY .50" 40# YEL 8" datasheet.pdf
MOD RF 2.4GHZ 19.2K W/WIRE ANT datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM GREEN, 8.5MM datasheet.pdf
CHROMALIT ELLIPSE LHT SRCE BULB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 30V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf