Pericom Semiconductor Corp. FD0600006
FD0600006 picture photo
Mfg. Part Number
FD0600006
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 6.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD0600006.pdf
Availability of FD0600006
QUANTITY
FD0600006 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD0600006
Internal Part NumberEIS-FD0600006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD0600006
Related LinksFD06, FD0600006 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD0600006 Details Description
Related parts for FD0600006
IC A/D CONV 24BIT 8-CHAN 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 297V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
LOCK FOR NOTEBOOK COMPUTERS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 47A TO-247 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES 70K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf