AVX Corporation 2225SA560JAT1A\SB
2225SA560JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225SA560JAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 2225
Datasheet Download
2225SA560JAT1A\SB.pdf
Availability of 2225SA560JAT1A\SB
QUANTITY
2225SA560JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225SA560JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225SA560JAT1A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225SA560JAT1A\SB
Related Links2225SA56, 2225SA560JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225SA560JAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225SA560JAT1A\SB
RES 8.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 2.0GHZ 20-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 128MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf