AVX Corporation 2225WC101KAT1A\SB
2225WC101KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225WC101KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2.5KV X7R 2225
Datasheet Download
2225WC101KAT1A\SB.pdf
Availability of 2225WC101KAT1A\SB
QUANTITY
2225WC101KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225WC101KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225WC101KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225WC101KAT1A\SB
Related Links2225WC10, 2225WC101KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225WC101KAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225WC101KAT1A\SB
BOX ALUM GRAY 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN DIMM SOCKET 240POS R/A GOLD datasheet.pdf
SENS MONOCRYSTALLINE MOD 18.5SQ datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 662MA 280 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
USB EXPANSION HUB datasheet.pdf
33UF 50V 5X11 datasheet.pdf