TE Connectivity Raychem Cable Protection 222D242-3-61/42-0
222D242-3-61/42-0 picture photo
Mfg. Part Number
222D242-3-61/42-0
Brief Description
BOOT MOLDED R/A SZ 42 W/LIP THIN
Datasheet Download
222D242-3-61/42-0.pdf
Availability of 222D242-3-61/42-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
222D242-3-61/42-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222D242-3-61/42-0
Internal Part NumberEIS-222D242-3-61/42-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 222D2
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert42
Features-
ColorBlack
MaterialPolyolefin, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied1.338" (34.0mm)
Large Diameter Recovered0.901" (22.9mm)
Small Diameter Supplied1.340" (34.0mm)
Small Diameter Recovered0.381" (9.7mm)
Large Recovered Length0.860" (21.8mm)
Small Recovered Length5.220" (132.6mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222D242-3-61/42-0
222D242-3-61/42-0 Details Description
Related parts for 222D242-3-61/42-0
ENCODER 14MM ROTARY SQ VERT datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 1150 MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 50K 20-DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 29POS 1MM PCB datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf