Illinois Capacitor 222PPB202KE
222PPB202KE picture photo
Mfg. Part Number
222PPB202KE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 10% 2KV RADIAL
Datasheet Download
222PPB202KE.pdf
Availability of 222PPB202KE
QUANTITY
222PPB202KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 222PPB202KE
Internal Part NumberEIS-222PPB202KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222PPB202KE
Related Links222PP, 222PPB202KE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
222PPB202KE Details Description
Related parts for 222PPB202KE
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 36SOJ datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.169K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 5% 7W 5931 datasheet.pdf