Vishay Semiconductor/Diodes Division 225CMQ015
225CMQ015 picture photo
Mfg. Part Number
225CMQ015
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 15V 110A TO244AB
Datasheet Download
225CMQ015.pdf
Availability of 225CMQ015
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
225CMQ015 Order Process
Ship out your order
Specifications of 225CMQ015
Internal Part NumberEIS-225CMQ015
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If380mV @ 110A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40mA @ 15V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-244AB (Isolated)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225CMQ015
Related Links225C, 225CMQ015 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
225CMQ015 Details Description
Related parts for 225CMQ015
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
RELAY START/STOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
493101 BLACK EACH datasheet.pdf
FERRITE CORE E 489NH N87 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
YEL 2 POS RTN L PLS LGHT datasheet.pdf