Sensata Technologies/Airpax 229-3-1-61-8-8-25-H
229-3-1-61-8-8-25-H picture photo
Mfg. Part Number
229-3-1-61-8-8-25-H
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 480VAC
Datasheet Download
229-3-1-61-8-8-25-H.pdf
Availability of 229-3-1-61-8-8-25-H
QUANTITY
229-3-1-61-8-8-25-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 229-3-1-61-8-8-25-H
Internal Part NumberEIS-229-3-1-61-8-8-25-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series229
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating25A
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)229-3-1-61-8-8-25-H
Related Links229-3-1-6, 229-3-1-61-8-8-25-H Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
229-3-1-61-8-8-25-H Details Description
Related parts for 229-3-1-61-8-8-25-H
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT SYNC ECL 28-PLCC datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf