Sensata Technologies/Airpax 229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
229-3-2REC4-65F-8-8-30-H picture photo
Mfg. Part Number
229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC
Datasheet Download
229-3-2REC4-65F-8-8-30-H.pdf
Availability of 229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
QUANTITY
229-3-2REC4-65F-8-8-30-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
Internal Part NumberEIS-229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series229
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
229-3-2REC4-65F-8-8-30-H Details Description
Related parts for 229-3-2REC4-65F-8-8-30-H
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf