Bourns Inc. 2300HT-560-H-RC
2300HT-560-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-560-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 9.7A 30 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-560-H-RC.pdf
Availability of 2300HT-560-H-RC
QUANTITY
2300HT-560-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-560-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-560-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating9.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-560-H-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-560-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-560-H-RC Details Description
Related parts for 2300HT-560-H-RC
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.5W SC73 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C ANGLED SHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 900 232 ADAPT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
POT 5 OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf