Bourns Inc. 2300HT-820-V
2300HT-820-V picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-820-V
Brief Description
FIXED IND 82UH 8.8A 37 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-820-V.pdf
Availability of 2300HT-820-V
QUANTITY
2300HT-820-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-820-V
Internal Part NumberEIS-2300HT-820-V
Material - CorePowdered Iron
Inductance82µH
Tolerance±15%
Current Rating8.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-820-V
Related Links2300HT, 2300HT-820-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-820-V Details Description
Related parts for 2300HT-820-V
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 52A SOT-227 datasheet.pdf
SERVOPAL SERVO PULSER TIMER datasheet.pdf
TXRX FIBER OPTIC 650NM 10MBAUD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
CONTACT HI VOLTAGE PIN CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 480W datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CBL TIE MNT .18"DIA .31"W BLACK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 30.72MHZ CMOS SMD datasheet.pdf