3M 232-96MMX55M
232-96MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
232-96MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE MASKING HI-PERFORM 96MMX55M
Datasheet Download
232-96MMX55M.pdf
Availability of 232-96MMX55M
QUANTITY
232-96MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 232-96MMX55M
Internal Part NumberEIS-232-96MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetScotch Masking Tape, 3M Masking Tape & Double Coated Paper Tape MSDS
Standard Package8
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 232
PackagingRoll
Tape TypeMasking, High Performance
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper, Treated
Thickness0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width3.78" (96.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorTan
UsagePaint Bake, Medium Temp
Temperature Range250°F (121°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)232-96MMX55M
Related Links232-96, 232-96MMX55M Datasheet, 3M Distributor
232-96MMX55M Details Description
Related parts for 232-96MMX55M
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
D4SL-4RDG-D4 datasheet.pdf
G9SX-GS226-T15-RC DC24 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CTV 99C 97#22D 2#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
AB 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
MOD DC/DC REG 3A 25BGA datasheet.pdf