Switchcraft Inc. 23282-31SG-350
23282-31SG-350 picture photo
Mfg. Part Number
23282-31SG-350
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE SKT
Datasheet Download
23282-31SG-350.pdf
Availability of 23282-31SG-350
QUANTITY
23282-31SG-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of 23282-31SG-350
Internal Part NumberEIS-23282-31SG-350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23282-31SG-350
Related Links23282-3, 23282-31SG-350 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
23282-31SG-350 Details Description
Related parts for 23282-31SG-350
CONN RCPT 14-16AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 200A DIN datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT&ENCL ASSY 2.3G 14DBI 8"RMMCX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 7.5A POWERDI datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf