ITT Cannon, LLC MS25183-10SL-4S
MS25183-10SL-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS25183-10SL-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS25183-10SL-4S.pdf
Availability of MS25183-10SL-4S
QUANTITY
MS25183-10SL-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS25183-10SL-4S
Internal Part NumberEIS-MS25183-10SL-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS25183-10SL-4S
Related LinksMS25183, MS25183-10SL-4S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS25183-10SL-4S Details Description
Related parts for MS25183-10SL-4S
FERRITE BEAD 60 OHM .30A 0402 datasheet.pdf
SENSOR RETRO 5M CABLE PNP datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 1.09 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3 F PL2 2500 R datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V 5MCPH datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf