Honeywell Sensing and Productivity Solutions 236PC30GW
236PC30GW picture photo
Mfg. Part Number
236PC30GW
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR UNAMPLIFIED +-30 PSI
Datasheet Download
236PC30GW.pdf
Availability of 236PC30GW
QUANTITY
236PC30GW Order Process
Ship out your order
Specifications of 236PC30GW
Internal Part NumberEIS-236PC30GW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeCompound
Operating Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 80 mV (10V)
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply10 V ~ 16 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)236PC30GW
Related Links236P, 236PC30GW Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
236PC30GW Details Description
Related parts for 236PC30GW
VARISTOR 22V 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - APR34B/AE34M/X datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 24 POS datasheet.pdf
SFP+ ASSY2X4 EMI SPG INNER LP SN datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.15A TO-39 datasheet.pdf
25W3 F PC TAIL 30A 4-40 datasheet.pdf